Dá se vydělat investicemi do cizích měn? 

Možná už jste slyšeli, že v létě obvykle stoupá cena, za kterou si můžete nakoupit euro, dolar nebo další cizí měnu. Důvodem je to, že po této měně je na začátku léta větší poptávka, protože lidé vyráží na dovolené. To vytváří potenciální prostor pro výdělky – nakoupit měnu v lednu a počkat do léta, kdy kurz dolaru nebo jiné měny vzroste, a pak ji prodat. Jenže na trhu není nic jisté, a to co platilo loni, už letos platit nemusí. 

Výnos není zaručený 

Když narazíte na slovo „investice“ vždy je třeba připravit se na to, že výnos není zaručen. Každá investice nese určitou míru rizika. Obvykle platí, že čím vyšší je riziko, tím vyšší je obecně také výnos dané investice. A tak se vám může stát, že nakoupíte ve velkém určitou měnu, a pak čekáte na to, až bude kurz měn k vám příznivý. Můžete ale čekat dlouho a ne vždy dosáhnete svého cíle – tedy zisku. Hodnota měn je totiž náchylná k různým situacím na trhu. 

Faktory, které ovlivňují hodnotu měny 

Jedním z nejznámějších ukazatelů, který se podílí na tom, jaká je hodnota měny, je inflace. Když je inflace vysoká, klesá kupní síla dané země a také hodnota její měny. Tento jev je doprovázen vyššími úrokovými sazbami. Cílem tohoto je zajistit, aby bylo v oběhu méně peněz. Když jsou vyšší úrokové sazby, domácnosti i firmy si méně půjčují. Vyšší úrokové sazby jsou taktéž na spořicích produktech, což nakonec vede k tomu, že peníze jsou ukládány na spořicí účty. A je jich méně v oběhu. Tím dochází ke snižování inflace. 

Započítejte také poplatky 

Výměna české měny za cizí není zadarmo. Je pravdou, že každá směnárna může mít ohledně poplatků jiné podmínky. Některé si nechají zaplatit procentem z měněné částky, jiné mají paušální poplatek, některé jsou do určitého objemu zdarma… Toto je třeba si prostudovat. Aby měla investice do cizích měn smysl a byla výnosná, bude zapotřebí výměna vyššího objemu peněz – což může znamenat také vyšší poplatky. I to je třeba do výnosnosti investice započítat. 

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.