Jaké jsou vlastnosti kryptoměn?

Kryptoměny jsou digitální měna, kterou nemusíme dlouze představovat. Jedná se o elektronické peníze, které se běžně netisknou jako jiné bankovky, ale těží se prostřednictvím počítače a programu. I díky tomu, že se nejedná o peníze, které by se tiskly, se jedná z pohledu českých zákonů jenom o věc, nikoli o měnu. Oproti tradičním penězům má kryptoměna celou řadu zvláštních vlastností, které běžné peníze opravdu nemají.  

Kryptoměny pro vás možná nejsou nic nového. Nejsou ani novinkou na trhu, první kryptoměna vznikla před deseti lety, i když první pokusy o vytvoření elektronických peněz byly zaznamenány už v polovině minulého století. I když první kryptoměna byla vytvořena už v roce 2009, veřejnost si jí všimla až později, a to konkrétně o čtyři roky později, dva roky po tom, co si jí všimli odborníci. A velký boom způsobily až nyní.  

Vraťme se však k oněm vlastnostem kryptoměn. Jaké vlastnosti mají? 

Vlastnosti kryptoměn 

  • Celosvětové 
  • Neznají hranice 
  • Nemají prostředníka 
  • Neprolomitelné 
  • Anonymní, pseudoanonymní 
  • Transparentní 

O vlastnostech kryptoměn 

Kryptoměny samozřejmě mají daleko více kryptoměn, než bylo vyřčeno. Zmíněné vlastnosti jsou však hlavní a ty nejdůležitější. Je třeba vyzdvihnout zejména to, že jsou kryptoměny celosvětové a že neznají hranice. Je možné ji okamžitě zaslat na druhý konec světa, stejně tak rychle je možné poslat kryptoměnu osobě sídlící hned vedle vás. Navíc se jedná o neprolomitelnou měnu, což zaručuje její silné šifrování. Taky nemá žádného prostředníka. Peníze se posílají přímo ke konkrétnímu člověku, nejdou přes banky nebo kreditní společnosti. Uživatelé mezi sebou komunikují přímo, prostředník v tomto případě opravdu není třeba.  

Kryptoměny jsou také plně transparentní měnou, a to díky jejich databázi, kterou můžete znát pod názvem blockchain. V této databázi se ukazují všechny proběhnuté transakce v celé síti, nemůže tak dojít k žádnému podvrhu. 

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.