Je investování do kryptoměn přežitek?  

Kryptoměny. Vcelku nová záležitost, na kterou nedají především mladí a draví dopustit. Má to ale smysl? Poslední dobou se například bitcoin nemůže chlubit stabilitou. A to přináší do tohoto světa extra porci nejistoty.  

Hon za kryptoměnou  

Pár let zpátky hrály kryptoměny prim. Virtuální měna zažívala ohromný boom a každý, kdo disponoval větším obnosem peněz, jim propadal. Nehledě na to, že se tento pojem dostal i do mnohých filmů, seriálů a sitcomů. Pravidelně se na internetu objevovaly zprávy, kdo ze slavných investoval. A obyčejní lidí je slepě následovali. Neváhali vydat se ze statisíců korun, aby vlastnili kryptoměnu. Absurdní? Možná. Ale ne proto, že jim propadli. To je běžné. Ale za to, že věří i ve chvílích, kdy kryptoměny kolísají z jednoho extrému do druhého a ani hodinu předem nelze přesně odhadnout, jaký bude vývoj. A tak je spousta lidí v situaci, když ráno jste boháči, odpoledne chudáci a uprostřed noci si můžete na lusknutí prstu koupit soukromý tryskáč a ráno nemáte ani na benzín. Je to ale právě nestabilita měny, co odhání i ty nejzarytější nadšence. 

Jde se dál  

Otázka je jasná: má smysl v dnešní doba investovat do kryptoměn? Má. Aktuálně je sice nestabilní, ale to se pravděpodobně srovná. Jde totiž o komoditu, která je nesmírně citlivá na celou řadu faktorů. A negativně i pozitivně jí ovlivní téměř cokoliv. Válečný konflikt, prognózy, sociální sítě, podpora celebrity, zmínka v televizi, reklama, živelná katastrofa, dění na burze, ekonomická krize, bankrot země.  

Pokud už máte koupenou kryptoměnu a vyznáte se v jejich systému, nemá smysl se tohoto vrtkavého bohatství zbavovat. Jen sledujte, kdy se jeho pozice ustálí nebo vystřelí prudce vzhůru. A pak stačí být dostatečně rychlý a obratný, abyste mohli vydělat a nebyli jen boháčem teoretikem, který má sice vlastní kryptoměnu, ale nic z ní. Původní záměr byl přece vydělat peníze, tak se obrňte trpělivostí a hurá do toho.  

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.