Kde jsou hypotéky výhodnější? ČR nebo SR?

Hypotéky jsou aktuálně velice hojně probírané téma, které dělá starosti mnohým z nás. Je to hlavně proto, že se pomalu, ale jistě ukazuje, že na hypotéky v blízké budoucnosti dosáhne jenom vyšší třída. Střední třída s průměrným platem si bohužel na svůj vlastní příbytek nedosáhne, pokud tedy nebude ve svazku manželském a příjmy domácnosti se tak zvýší vlastně o dvojnásobek.

V současné době se do hypoték totiž vložila Česká národní banka, která dostala jakési upozornění na to, že lidé sice půjčují, ale nesplácejí. Banky se tedy musí řídit přísnějšími opatřeními. Česká národní banka si nejspíše klade za cíl to, aby se milionové půjčky nepůjčovaly všem lidem – hlavně těm, kteří podle papírů nemají dostatek financí na jejich splácení.

Aktuálně se tak přichází s různými analýzami a nejrůznějšími statistikami, které se zaměřují na srovnávání zemí. Země se srovnávají hlavně v hypotékách. Zjišťuje se tak, kde je dobré o hypotéku zažádat, protože je to poměrně výhodné.

Jak jsme na tom v porovnání se Slovenskem?

Takové analýzy se konaly taky i u nás v Česku, kdy jsme se porovnávali s našimi bratry Slováky. Nejen české mladé rodiny, ale taky i ty slovenské touží po svém vlastním příbytku, a tak jsou i připraveni půjčit si od státu. Díky této analýze se zjišťovalo, jestli je lepší dostat hypotéku u nás nebo na Slovensku a výsledek vás rozhodně překvapí.

Oba státy se shodují v tom, že hypotékou cílí hlavně na mladé lidi, kteří se věkově pohybují v průměru do pětatřiceti let.

Jaké jsou konkrétní odlišnosti?

V Česku je ta možnost, že si mohou na hypotéku půjčit nejen páry, ale také i manželé, kteří mají nějaké dítě. Můžou to být i samoživitelé, kteří pečují o dítě pod šest let. Na Slovensku však tato možnost není. Hypotéku mohou dostat manželské páry, ale pouze ty bezdětné. Ovšem právě na Slovensku na druhou stranu dostávají zvýhodnění hypotéky ti, kteří mají ve své domácnosti zdravotně postiženého člena.

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.