Na co si dát pozor, když vyměňujete českou měnu za cizí? 

Ze statistik vyplývá, že když Češi jedou na dovolenou, v 94 % si hotovost vymění ještě na území České republiky. Samy mohou sledovat kurzy měn, například kurz libra nebo kurz zloty, aby zjistili, kdy je pro ně vhodný okamžik k nákupu cizí měny. Pokud si svou letní dovolenou kupujete už v zimě, máte skvělou příležitost sledovat také to, jak se měna dané země vyvíjí. Vystihnout ten správný okamžik ale není vždy jednoduché. 

Poplatky směnáren a bank 

Pokud si chcete koupit cizí měnu, obvykle tak činíme v bankách nebo směnárnách. Ani jeden z těchto obchodníků nemusí být zcela bez poplatků. Za výměnu peněz tak zaplatíte určitý poplatek. Kalkulačka měn vám vypočítá pouze částku, kterou potřebujete na zakoupení určitého množství peněz, právě bez těchto poplatků. S těmi je třeba ale také počítat. Mohou být stanoveny na základě objemu měněných peněz (a to buď procentuálně nebo od určité výše se platí určitý poplatek) nebo paušálně. 

Nákup nebo prodej 

Pro spoustu klientů může být matoucí informace, které číslo směnného kurzu pro ně platí. Nákup a prodej jsou dva sloupce, v nichž jsou na kurzovním lístku jiné hodnoty. Která pro vás platí? Zapamatujte si, že lístek je psaný z pohledu obchodníka. Ten prodává cizí měnu. Když si tedy jdete koupit cizí měnu, sledujete sloupec „Prodej“. Pokud byste šli prodat cizí měnu a chtěli za ni české koruny, sledujte sloupec „Nákup“. 

Nejvýhodnější kurz 

Při nákupu cizí měny je třeba být velmi opatrní. Prodejci sice musí mít podmínky o platbách poplatků viditelně vystaveny, obvykle jsou ale malým číslem na pultu, který nikdo nechce číst. Zákazník, který má možnost vybrat si z několika různých směnáren (ve větším městě), se pak často dívá pouze na kurz měny. Avšak směnárna, která má výhodnější kurz, může požadovat poplatky za směnu, takže se nakonec obchod může stát pro zákazníka více nevýhodný, než kdyby šel do směnárny s méně výhodným kurzem, avšak bez poplatků. 

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.