Nových bytů nepřibývá, ale ceny výrazně porostou

S hypotékami to jde dneska poměrně z kopce. Lidem už pomalu dochází, že pokud nebudou vydělávat zhruba čtyřicet tisíc měsíčně, pak bohužel nezískají svůj vlastní domeček. Po vlastním příbytku touží čím dál více lidí, ale dosáhne ho už jenom vyšší společenská třída. Střední třída si o svých vlastních domečcích tak může nechat jenom zdát – bohužel.

S hypotékami se to však během letošního roku rozhodně nezmění a ani vlastně nezlepší. Prodeje nepůjdou tak snadno, jak tomu bylo v minulých letech – bohužel. Ceny totiž rostou do obrovských výšin a ti, kteří by o domečky měli zájem, se jich bohužel nemohou ani dotknout. To, že bude tento rok chudší než minulá léta, svědčí i fakt, že nových bytů nepřibývá – jen se ty staré zdražují, což je nesmyslný fakt.

Jaká je průměrná cena bytů?

Není se čemu divit, když se prodej nemovitostí, tedy konkrétně bytů, značně pozastavil. Lidé totiž nechtějí kupovat tak moc drahé byty – kdo by taky chtěl. Dejme tomu, že bychom si chtěli koupit byt v hlavním městě. Průměrná cena pouze za metr čtvereční v novém bytě se dnes vyšplhá takřka k pětasedmdesáti tisícům korun. Přesně tento fakt odhalila společnost Trigema, dále na něj poukázala i společnost Skanska Reality i Central Group.

Kde se prodalo nejvíce bytů?

I když prodejnost bytů poměrně klesá, je nutné zmínit, že se několik bytů prodalo. Konkrétně se jednalo o městské části pět, devět a taky osm hlavního města Prahy. Podíl na celkových prodejích přesáhl neuvěřitelných šedesát procent.

Je však pochopitelné, že v Praze jdou na odbyt nejmíň ty byty, které se nachází v Praze 1 a 2. Zde jsou totiž byty samozřejmě nejdražší, ale do koupi tak drahých bytů by však nešel i ten nejúspěšnější podnikatel. Ceny se tu totiž dostávají až k hranici několika desítek milionů – někdy najdete i takové obrovské bytové rezidence, které se vyšplhají i k několika set milionům korun.

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.