Objednáním dovolené na tzv. first minute ušetříte

Cestujete na dovolenou s cestovní kanceláří? V tom případě byste určitě rádi ušetřili. Možností, jak využít různých úspor je přitom celá řada. Pokud víte dlouhou dopředu, kdy a kam byste chtěli jet na dovolenou, nabízí se tzv. first minute. Proč byste měli využít právě této možnosti?

Můžete využít velkých slev

V některých pracovních pozicích je možné plánovat si termín dovolené velmi dlouho dopředu. Zároveň je řada lidí, kteří mají třeba už v zimě jasno, kam v létě zamíří na dovolenou. Třeba proto, že se vracejí na stará známá místa. V takovém případě se vyplatí rezervovat si dovolen tzv. na první moment, tedy zpravidla ve chvíli, kdy cestovní kanceláře na začátku sezóny zveřejní svoji nabídku.

Do určitého termínu je pak možné využít slevy za včasný nákup. Obvykle tak máte dovolenou levnější třeba až o 20 %. Pokud také jezdíte s dotyčnou cestovní kanceláří pravidelně, můžete mít nárok i na věrnostní slevu, která se zpravidla odvíjí od toho, kolikrát už jste s ní cestovali. Pro cestovní kancelář jsou first minute slevy výhodné, protože díky nim může část kapacit obsadit už na začátku sezóny. Také udržovat si klienty díky věrnostním slevám je pro CK užitečné.

Jaké jsou výhody first minute dovolených?

  • Získáte poměrně vysoké slevy, které mohou dosáhnout klidně i 20 %
  • Můžete vybírat z velice širokého spektra destinací a hotelů, takže najdete přesně to, co vám bude vyhovovat
  • Je možné ubytovat třeba i větší skupinu přátel pohromadě právě proto, že kapacity ještě nejsou vyprodané.

Musíte platit dlouho před odjezdem

Ovšem i zájezdy objednávané s velkým předstihem nesou určitá rizika a nevýhody. Například velmi vzdálený termín. V době do odjezdu se může něco přihodit a vy si nebudete moci dovolenou vzít. S tím souvisí i skutečnost, že platit musíte také dlouho před odjezdem – minimálně složit zálohu v určité výši.

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.