Po třinácti letech se Čína rozhodla pro dolarové dluhopisy

Ve světě investicí je dnes poměrně rušno. Hlavně tedy na kapitálovém trhu, kde se najednou ukazují nové a nové dluhopisy, které jen tak někdo nečekal od takových firem, u nichž bychom si nikdy neřekli, že by mohli na kapitálový trh s takovými dluhopisy přijít. Ovšem velkou novinkou je hlavně to, že se konečně po třinácti letech rozhodla i Čína pro takovou malou změnu na kapitálovém trhu. Rozhodla se totiž pro dolarové dluhopisy.

O dolarových dluhopisech jsme ve spojitosti s Čínou dlouho neslyšeli. Posledně tomu bylo v roce 2004, kdy se Čína stejně jako dnes rozhodla vstoupit na kapitálový trh s dolarovými dluhopisy. Nyní se bude jednat o stejný krok a opět jistě vzbudí nejen zájem, ale taky poměrnou zvědavost. Toto není krok, který se dělá totiž denně nebo týdně či snad dokonce měsíčně.

Jak bude emise dolarových dluhopisů vypadat?

Tato emise bude složena z dluhopisů, které budou v čínské měně. V čínské měně se bude jednat o zhruba čtrnáct jüanů, což je v přepočtu zhruba osmačtyřicet miliard korun, a to není zrovna málo. Ovšem budou také dominovat právě dluhopisy, které budou denominovány v dolarech, a to konkrétně v hodnotě dvou set miliard dolarů. Ani v tomto případě se tedy nejedná o zrovna levnou záležitost.

Jak je na tom Čína nyní?

Co se týče aktuální situace v Číně na trhu s dluhopisy, je nutno podotknout, že ratingová agentura nazvaná Moody’s už koncem letošního jara zhoršila svá úvěrová hodnocení Číny, a to konkrétně o jeden stupeň níže. Čína se tak aktuálně nachází na stupni A1, a to hlavně kvůli tomu, že zde dochází k poměrnému zpomalování hospodářského růstu. Mimo to však roste i dluh, a to není zrovna nejlepší.

Prodej dluhopisů se však bude ještě v blízké době testovat. Musí se vědět, že o tyto dluhopisy je rozhodně zájem a že to není jenom navýšení nákladů na výpůjčky.

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.