Kdy si musí člověk podávat daňové přiznání zcela sám?

Aktuálně běží poslední měsíc, během kterého mohou živnostníci podat daňové přiznání. Velké firmy i menší podnikatelé se však musí snažit o to, aby odevzdali daňové přiznání v předem stanovené lhůtě, jen tak se vyhnou sankcím a poplatkům, které nejsou zrovna nejnižší. V případě, že patříte k lidem, kteří pracují, možná i vy musíte podávat daňové přiznání. Nevěříte?  

Už dávno neplatí to, že daňové přiznání podávají jenom jedinci, kteří vlastní živnostenský list nebo kteří jsou vlastníky nějaké velké či menší společnosti. Daňové přiznání musí podávat například i zaměstnanec, který se rozhodl přivydělat si nějaké peníze stranou. Ostatně podívejme se na to, kdy musí člověk podat daňové přiznání.  

Kdo všechno musí podávat daňové přiznání 

  • Zaměstnanec, který si zároveň přivydělává a jehož přivýdělky přesáhly zákonem stanovenou hranici šest tisíc korun ročně.  
  • Nezaměstnaný člověk, jehož přivýdělek z podnikání, pronájmu nebo jiných činností byl vyšší než patnáct tisíc korun ročně.  
  • Jste zaměstnancem a máte vyšší základ daně než 1 569 552 korun? V takovém případě musíte vyplňovat daňové přiznání, jelikož musíte uhradit takzvanou solidární daň.  
  • Daňové přiznání musíte podávat i v případě, že jste dostali hodnotnější dar, než je patnáct tisíc korun od příbuzného.  
  • Daňové přiznání musíte podávat i v případě, že máte příjmy z prodeje cenných papírů, které jste drželi kratší dobu nejsou tři roky.  
  • Jste-li výhercem v loterii a organizátor neodvedl daň za vás, musíte taktéž daň odvést, což znamená opět podávat daňové přiznání.  
  • Daňové přiznání také musíte podávat v okamžiku, kdy jste obdrželi pojistné plnění, které je náhradou mzdy. Je to situace, která vzniká především v případě pracovního úrazu.  
  • Pokud vykazujete ztrátu z podnikání, je taktéž třeba podat daňové přiznání, jelikož o ni si totiž budete chtít zvýšit výdaje v následujícím období.  
Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.