Odhad nemovitosti. Jak dlouho činnost trvá a co hraje největší roli?

Odhad nemovitosti je jednou z činností, na kterou při koupi nebo prodeji nemovitosti nesmíte zapomínat. Bez odhadu nemovitosti nelze schválit hypotéku, proto se vždycky zpracovává bankovním poradcem, který je poslán na místo dané nemovitosti. Odhadce většinou zajímá několik věcí. Co konkrétně a jak dlouho odhad nemovitosti vlastně trvá? 

Co zajímá odhadce nemovitosti? 

Aby odborník odhadl cenu nemovitosti, musí se informovat o bytové jednotce nebo rodinné domě. Zajímá se proto nejen o přítomnost bytu, ale také o minulost dané nemovitosti. Poskytněte mu proto informace o stáří nemovitosti, dále se může ptát na rok či rozsah rekonstrukce nebo na vady a nedostatky objektu. Těmito vadami či nedostatky se myslí vlhkost, plíseň nebo případně popraskané zdivo.  

Co odhadce také zajímá, tak jsou použité stavební materiály. Byly při stavbě použity pálené cihly nebo nepálené cihly či betonové panely? I to hraje roli stejně jako způsob vytápění bytové jednotky či rodinného domu či počet a velikost místností či celkové rozměry objektu.  

Odhadce se také zajímá o to, jakým směrem jsou místnosti domu orientovány, jaké jsou aktuální nájemní vztahy nebo na jaké inženýrské sítě je objekt napojen. A samozřejmě se ptá i na věci, které mohou snížit hodnotu nemovitosti. Těmito věcmi se myslí blízkost továrny či občanská vybavenost. Jestliže je nemovitost v sociálně vyloučené oblasti (čili poblíž továrny nebo v záplavové oblasti) či pokud je v okolí nulová občanská vybavenost, výrazně se tím snižuje cena nemovitosti.  

Jak dlouho trvá odhad nemovitosti? 

Pokud jste si nechali nemovitost nacenit, zajímá vás jistě to, jak dlouho odhad nemovitosti vlastně trvá. Vždycky záleží na době, kdy se odhady zpracovávají. Zatímco déle mohou trvat před vánočními svátky nebo v době dovolených a letních prázdnin, zpracované je budete mít za chvíli v případě, že odhadce oslovíte za běžné situace čili mimo prázdniny nebo mimo velké svátky.  

Za normálních okolností jsou odhady zpracované i během čtrnácti dnů. 

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.