Apple a současný dluh této společnosti

Kdo by neznal dnes asi nejznámější společnost Apple, jejíž výrobky má doma každý z nás. Svým chytrým telefonem nám naprosto učarovala, ale samozřejmě nejen jím. IPhone je však asi nejznámější produkt z dílny této společnosti, kterou známe i díky Stevu Jobsovi, který je rozhodně motivací pro mnoho začínajících podnikatelů. Filmů o něm bylo natočeno bezmezně moc.

O této společnosti by si nikdo ani ve snu nemyslel, že se topí v dluzích. Jistě, každá společnost se bohužel v dluzích topí, ale dluh této společnosti se neustále zvyšuje, i když jejich výrobky jsou za nelítostivě vysoké ceny. Tento technologický gigant se opravdu v současné době potýká s dluhem, který se snaží snížit různými způsoby. Dokonce se vydává opět i na kapitálový trh, kde všechny šokuje tím, co na něj přináší.

Pár informací:

Tato dnes opravdu gigantická společnost se opět vrhá na kapitálové trhy, aby je šokovala, jako tomu bylo loni. V současné době šokuje hlavně tím, že na trh přináší emise v objemu sedmi miliard dolarů. Navyšuje se však tím jejich stávající dluh, který po tomto kroku dosahuje bohužel více jak sto miliard dolarů, což je v přepočtu nějakých dva a půl bilionu korun.

Podle všeho tím, že společnost najednou přišla na trh se sedmi miliardovými dluhopisy, se najednou snaží tento dluh snížit, ale prozatím ho teda jenom prohloubila.

Jak vypadají aktuální dluhopisy?

Co se týče aktuálních dluhopisů, jedná se o tříleté až desetileté dluhopisy, která učarovaly mnoho investorům, protože jim vynesou do budoucna poměrně hodně peněz. Ročně si totiž takový investor přijde skoro na dvě procenta, u pětiletých dluhopisů na skoro dvě a půl procenta, u sedmiletých si sáhne takřka na tři procenta. Desetileté pak vynesou něco málo přes tři procenta ročně. Což při celkových sumách je rozhodně vážně skvělé!

Emise navíc nesou i variabilní kupon. Současných deset miliard, které už se za únorové dluhopisy vybraly, zatím putovaly do vlastních akcií této gigantické světové společnosti.

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.