Co všechno si můžete odečíst z daní?

Pomalu, ale jistě se to blíží – vyplňování růžového formuláře čili podávání daňového přiznání za uplynulý rok. Zatímco někteří už daně řeší nyní, jiní si dávají celkem načas. Je však dobré vědět (a ano, takto s předstihem), co všechno si bude moct člověk z daní odečíst. Nikdo nechce na daních platit vysoké částky, proto je důležité, aby si klíčové položky odečetl od celkové částky k úhradě. Co konkrétního si tedy smíme odepsat? 

Sleva na poplatníka je základ 

Na daních lze ušetřit mnoha způsoby. Je možné několika způsoby snížit danou částku, která by se musela uhradit. Jednou z možností je odečíst si základní slevu na poplatníka, která činí necelých pětadvacet tisíc korun. Uplatnit ji lze v případě, že se pracovalo i pouze několik měsíců v roce. Mohou si ji odečíst jak studenti, tak samozřejmě zaměstnance nebo osoby samostatně výdělečně činné. 

Na tuto slevu mají dále nárok starobní důchodci, také matky na mateřské dovolené nebo zmiňovaní studenti s brigádou. 

Máte dítě? 

Daně si mohou snížit také rodiče, protože existuje rovnou několik příspěvků na nové členy rodiny. Výše zvýhodnění, která se může uplatnit se odvíjí od počtu dětí, kterými disponujete. Zatímco na jedno dítě je možné odečíst si necelých třináct set měsíčně, na dvě částka roste o tři sta a na třetí a další děti o další tři stovky.  

Vyšší zvýhodnění na děti se týká rodin s postiženým potomkem. V tomto případě se startuje na dvou a půl tisících korunách. 

Sleva na manžela a manželku 

Co dalšího se může z daní odepsat? Jsou to samozřejmě slevy na manžela a manželku. Pokud společně sdílíte jednu domácnost, můžete tuto slevu uplatnit, pokud drahá polovička nemá žádné příjmy. Tato sleva se skoro rovná slevě na poplatníka.  

Opět je finanční příspěvek vyšší, pokud se manželky nebo manžela týká ZTP/P. Částka je pak o dvojnásobek vyšší. 

 

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.