Jaké kryptoměny se vyplatí sledovat v letošním roce? 

Kryptoměny už několik let nedávají spát všem moderním investorům. A už dávno neplatí, že se jedná jen o Bitcoin a Ethereum. Neustále se měnící svět virtuálních měn je prostor, který si zaslouží pozornost, a jelikož kryptoměny zažily na začátku roku výrazný propad, je více než pravděpodobné, že jejich hodnota bude v průběhu roku zase stoupat. 

Starý dobrý Bitcoin a Ethereum 

Bitcoin v minulém roce vzrostl o téměř 60 %, což sice není historický rekord, i tak je to ale významný nárůst. Podle předpovědi se na tom nic nezmění ani letos. Experti jsou optimističtí i ohledně kryptoměny Ethereum. Mluví se dokonce o tom, že by tato měna mohla pokořit hranici 20 tisíc dolarů a mohla by přerůst i Bitcoin. 

Solana vznikla v roce 2017 a využívá nový kryptoměnový mechanismus, díky kterému může efektivně škálovat a zároveň zachovat maximální bezpečnost sítě. Tato měna zvládá úctyhodných 50 tisíc transakcí za vteřinu, což je více než dvojnásobek toho, co zvládne Ethereum. Řada investorů se tak obrací právě k Solaně. Jen v roce 2021 vzrostla její hodnota o více než 12 000 %. 

Polygon a Cardano 

Polygon, někdy nazývaný jako internet blockchainů, je založený na Ethereu, přičemž si klade za cíl vyřešit jeho problémy, například škálovatelnost. Finálně má přispět k rychlejším a levnějším transakcím při zvýšené bezpečnosti a zachování vysoké míry decentralizace. Jeho potenciál je obrovský, čehož si začínají všímat také investoři. V prosinci loňského roku měl Polygon cenu 2,31 dolarů, od té doby však stále roste. 

O kryptoměně Cardano se někdy mluví jako o kryptoměně třetí generace. Je to zároveň platforma, na které se dají provozovat další tokeny. Cílem tvůrců bylo vytvořit systém pro zprostředkování smart kontraktů, ale také prostor pro směňování jiných existujících kryptoměn. Nákup této měny je dobrý nápad i pro začínající investory, roční výnosnost je při delegování mincí do poolů zhruba 5 %. 

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.