Kolik kryptoměn znáš, tolikrát jsi člověkem 

Známé české přísloví „kolik jazyků znáš, tolikrát si člověkem” by se dalo přetavit různými způsoby. Třeba i na kryptoměny, které rozhodně nejsou jenom o té nejznámější – o Bitcoinu. Kryptoměn dnes existuje celá spousta, jejich počet se i přes aktuální nepřízeň neustále rozšiřuje. Jen málokdo by řekl, že se těchto virtuálních měn nachází už více než tisíc. Pojďme si představit některé z nich, které pravděpodobně nepatří mezi nejznámější.  

Cardano 

Zatímco některé kryptoměny neberou ekologickou stránku příliš v potaz, Cardano je kryptoměna, která na životní prostředí myslí. Respektive vývojáři této kryptoměny si to kladli za úkol, stejně jako zajistit držitelům digitální měny nárok na dividendu a zároveň možnost fungovat jako platforma schopná pracovat s daty.  

Cardano se dnes řadí mezi kryptoměnu takzvané třetí generace a i když je zde ještě tolik věcí, které se potřebují dotáhnout k dokonalosti, přesto je zájem u řady spekulantů vzbuzen.  

Dogecoin 

Dogecoin zase označujeme za takzvanou parodickou kryptoměnu. Nevznikla nijak jinak než jako inspirace na internetové meme s psíkem Doge v hlavní roli. I když měla původně sloužit pouze pro pobavení, s postupem týdnů se z ní stal regulérní zástupce v tomto kryptoměnovém světě.  

Jistou měrou se na tom podílel sám Elon Musk, nejbohatší muž planety, který se o Dogecoinu několikrát zmínit na Twitteru, což mělo za následek strmý růst virtuální měny.  

Litecoin 

Litecoin už patří mezi známější kryptoměny, ovšem stále ne ještě mezi tak „profláknuté”. Kryptoměna funguje už bezmála jedenáct let a i když není tak známá jako Bitcoin (zatím), nabízí nejrychlejší potvrzování transakcí, což je uživateli velmi kladně hodnoceno.  

I tato kryptoměna si před úderem války na Ukrajině sáhla na své rekordní hodnoty a stejně jako jiné virtuální měny, s příchodem konfliktu došlo k jejímu rapidnímu poklesu. 

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.