Půjčujete si od nebankovní společnosti? Víme, na co si dát pozor

Člověk si v dnešní době půjčuje prakticky na cokoli. Zatímco někdo si půjčuje na vlastní podnikání, jiný si půjčuje na automobil nebo na dovolenou. Je mnoho důvodů, proč lidé míří do společností, kde nabízí půjčky, a proč o ně žádají. Pakliže i vy patříte k lidem, kteří se rozhodli o půjčku požádat, dejte si pozor zejména na nebankovní společnosti. Konkrétně si dejte pozor na několik věcí.  

Vždy si všechno sami spočítejte 

Obecně platí, že by člověk neměl padnout do rukou první společnosti, na kterou narazí nebo jejíž nabídka mu přijde sympatická. Takto to zkrátka nefunguje. Na trhu je dnes mnoho společností nabízejících půjčky, jedna nabízí výhodnější půjčku než druhá. Ať už se rozhodnete pro kteroukoli, měli byste si všechno dopředu sami spočítat. Je sice hezké, že vám poskytovatel půjčky všechno sám vypočítá, ale právě v tom bývá často zakopaný pes. Pokud si sami půjčku propočítáte, rázem se vyhnete nástrahám nebo problémům, které by vedly z takto zřízené půjčky.  

Pozor na negativní reference společnosti 

Než se rozhodnete s danou firmou uzavřít smlouvu, informujte se o její pověsti. To, jaká firma je nebo jak přistupuje ke klientům vám prozradí reference a recenze, jež se nachází na internetu a za nimiž stojí lidé jako vy. Právě díky referencím zjistíte, jestli je daná společnost důvěryhodná nebo jestli třeba klienti nepřestupují k jiným společnostem.  

Důkladné pročtení smlouvy je na místě 

A samozřejmě nesmíme zapomenout na důkladné pročtení smlouvy. To je opět další věc, ve které lidé velice často chybují. Pokud si důkladně nepročtou smlouvu, mohou se dostat do nepříjemných situací v budoucnu. Ve smlouvě si všímejte především informací pod čarou, s hvězdičkou nebo informací napsaných malým písmem.  

Ze smlouvy byste měli zjistit především čtyři věci, a sice kam budete posílat splátky a v jaké výši, dále kolik si půjčujete a kolik ve skutečnosti zaplatíte, taktéž musíte ze smlouvy zjistit, co se bude dít v případě, že nebudete splácet, a samozřejmě tam musí být uvedené správné informace o vás a společnosti, která vám poskytuje půjčku. 

Radek Vávra

Radek Vávra

Ing. Radek Vávra - specializuje se na finance, ekonomiku a investování, které jsou jeho koníčkem přes 20 let.